Monday, May 4, 2015

Let's get know each other! | My private Instagram profile.[ENG] If you read my posts carefully, you've probably noticed that I never ever combine non-nailpolish-things with nailart or swatches and try to express my feelings with the colours, photos and manicures. Lately it's been changing. First of all, I've decided to share- from time to time- my pieces of graphics which are easier to give exactly what's on my mind. Then another need appeared- a tempting feeling to be more spontanious, to put more ME into everything I do. Because I'm just a normal girl. With a great passion and stubborn enough to pursuit her dreams in an, even greater, belief to make them come true one day. 
My blog is a huuuuge part of me. It's my world- a way to release all the vissions appearing in my head that are the final result of love for the nails, photography, graphic and fashion. The more I create, the more ideas I have. It's an endless circle.
There was a time in my life when I was kinda afraid to be myself. Now, after two years of blogging, something has changed. Although, I cannot even name it properly, I just know I'm more... happy to be just the way I am. And show it off.
There was a time in my blogging when I was afraid to make things in my head real. Not because I didn't know how to- just because I heard they are not suitable for this kind of blog. A nailpolish blog. A nailart blog. It got me down. I used to collect my ideas with a sad sad thought to let them die day by day in a doubt of creating. Now, after two years of blogging, I just know I'm... happy this pictures come in my mind. And I want to show them.

I really had to share these few words here.

As the post title says: I've finally decided to run another- more personal- Instagram account. Nowadays I share just my everyday living photos- of 'behind the scenes' blogging, photoshooting, etc. Hopefully, one day I will have more time to make it more about my style- in a proffessional way.
If you want to know Tamit, just follow me![PL]  Jeśli czytacie moje posty ostrożnie, pewnie zauważyliście, że nie łączę zagadnień nielakierowych z nailartem czy swatchami. Zawsze staram się wyrażać moje uczucia kolorami, zdjęciami i zdobieniami. Ostatnio trochę się to zmieniło. Po pierwsze, zdecydowałam się dzielić od czasu do czasu moimi grafikami, za pomocą których łatwiej jest mi precyzyjnie wyrażać to, co mam na myśli. Potem pojawiła się kolejna potrzeba- takie kuszące uczucie, żeby być bardziej spontaniczną, wkładać więcej MNIE we wszystko, co robię. Bo tak naprawdę jestem tylko zwykłą dziewczyną. Z wielką pasją, upartą na tyle, żeby podążać za marzeniami z przekonaniem, że kiedyś uda mi się je urzeczywistnić.
Mój blog jest duuuużą częścią mnie. To mój świat- sposób, aby uwolnić wszystkie wizje pojawiające się w mojej głowie- rezultat miłości do paznokci, fotografii, grafiki i mody. Im więcej tworzę, tym więcej mam pomysłów. To zamknięte koło.
Był czas w moim życiu, kiedy bałam się być sobą. Teraz, po dwóch latach blogowania, coś się zmieniło. Mimo że nawet nie umiem tego odpowiednio nazwać, to wiem, że... jest szczęśliwa, że mogę być sobą. I to okazywać.
Był czas w moim blogowaniu, kiedy bałam się tworzyć. Nie dlatego, że nie wiedziałam jak- ale dlatego, że słyszałam, że to, co robię, nie jest odpowiednie do typu bloga, jaki prowadzę. Do bloga paznokciowego. Zbierałam moje pomysły ze smutną myślą, że muszę pozwolić im umierać dzień po dniu. Teraz, po dwóch latach blogowania, wiem, że... jestem szczęśliwa, że te obrazy pojawiają się w mojej głowie. I chcę je pokazywać.

Nie było łatwo napisać te słowa, ale miałam taką potrzebę.

Tak, jak w tytule: w końcu zdecydowałam się założyć drugie- bardziej prywatne- konto Instagram. Obecnie dzielę się po prostu moimi codziennymi fotkami- 'zza scen' blogowania, robienia zdjęć, itd. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała więcej czasu, żeby sprawić, że to konto będzie bardziej o moim stylu- w profesjonalny sposób.
Jeśli chcecie poznać Tamit, zapraszam!

Instagrampost signature

4 comments:

 1. I absolutely love your style of expressing yourself in photos and manicures. Your an extremely talented lady!

  ReplyDelete
 2. obserwuję już od jakiegoś czasu - sama przyjemność :)

  ReplyDelete
 3. Thanks for sharing part of your life, you seem like such a cool person!

  ReplyDelete
 4. Już obserwuję. ;)
  Pozdrawiam. ;**

  ReplyDelete

All your comments make me smile!
Please, read the note at first :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...