Thursday, July 9, 2015

Bourjois LaLaque strawberry nails: tutorial. | Free pattern.

Strawberry fields forever.
[ENG] I love strawberries: not only because they are pretty juicy fruits but also beause they are a symbol of summer. With their taste, they remind me of my childhood and... the time just before my birthday.
I used to love the fact that I'm a June girl. Having my birthday on the egde of coming summer meant also that I had ebough time to chill and celebrate. Sadly, as a student I experienced that June is a tense period for those who study at university. More or less it means being stressed and it's disappointing if you are upset each year during turing one year more, huh?
To cheer myself up, I decided- no matter if having time on not- to do a strawberry nailart: simple, quick yet cute. After about a quarter of an hour there were strawberries on my nails ready to celebrate my 24th birthday with me.

[PL]  Uwielbiam truskawki: nie tylko za to, jak smacznymi owocami są, ale przede wszystkim za to, że symbolizują lato. Ich smak przypomina mi o dzieciństwie i... czasie tuż przed moimi urodzinami.
Kiedyś strasznie cieszyłam się, że jestem dziewczyną czerwca. Kiedy ma się urodziny na przełomie wiosny i lata, można świętować w wakacyjnym nastroju. Niestety, jako studentka doświadczyłam, że czerwiec to napięty okres.A chyba nie ma nic gorszego niż bycie przygnębioną w dzień urodzin i to co roku, no nie?
Żeby choć trochę podnieść się na duchu w tym roku postanowiłam- bez względu czy jest na to czas, czy nie- zrobić truskawkowy nailart na swoich paznokciach: prosty i szybki. Po jakimś kwadransie zabawy z lakierami, ja i truskawki na moich dłoniach byliśmy gotowi do świętowania 24tych urodzin.
[ENG] I With the love for strawberries and a serious need to draw something, I prepared detailed patterns, which you can download free by clicking on each photo you want to save.

Here's also an easy step by step tutorial for my starwberry nailart look:
1. Paint your nails with Bourjois LaLaque Chair et Tendre. Wait until it's dried.
2. Take Bourjois LaLaque Flambant Rose and make a red half-circle on the tip of your nail.
3. With Fuchsia o bella shade add a darker detail.
4. Now paint white dotts using White spirit.
5. For the leaves use a thin nailart brush and Ni Vernis Blue.
6. To bring some depth to the green detail, add a little bit of white.
As always I advise to use a top coat![PL]  Z miłości do truskawek i potrzeby rysowania zrodziły się truskawkowe grafiki. Jeśli chcecie je pobrać, po prostu kliknijcie na odpowiednie zdjęcie i zachowajcie na swoim komputerze.
post signature

15 comments:

 1. wow love it, I need to try my nail art skills :)

  passingfancyblog.com

  ReplyDelete
 2. Mmmm... wyglądają smakowicie :)

  ReplyDelete
 3. Wydają się niesamowicie proste, a takie śliczne są :]

  ReplyDelete
 4. Lakier bardzo elegancki, a truskawki wyglądają bardzo apetycznie ;)

  ReplyDelete
 5. Truskawki sa obłedne ale kolor bazowy do mnie nie przemowił...

  ReplyDelete
 6. Smakowite, piękny kolor tła *.*

  ReplyDelete
 7. Cudowne te truskaweczki, a lakier podkładowy jest śliczny

  ReplyDelete
 8. Piękne :D Zazdroszczę Ci 'ręki', ja ostatnio, zainspirowana Twoim postem ananasowym, postanowiłam zrobić coś podobnego, jeju, jak trudno manewrować tym pędzelkiem...ledwie mi się udało zrobić coś ananasopodobnego :D

  ReplyDelete
 9. jeeej jakie urocze, uwielbiam <3

  ReplyDelete
 10. Powiem jedno: Yumy! <3 Tapeta już zmieniona na truskawy. Paznokcie równie "słodkie" :)

  ReplyDelete

All your comments make me smile!
Please, read the note at first :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...